EKG
Ciśnienie tętnicze krwi
Spirometria
Inhalacje
Testy alergiczne
Badania krwi
Posiew moczu
Badanie USG jamy brzusznej
Badanie USG stawów biodrowych
Badania laboratoryjne pobierane są naprzeciwko rejestracji, w gabinecie zabiegowym w godzinach 7.15 - 8.45.

 

EKG - elektrokardiografia służy do oceny serca, a wynaleziona została ponad 100 lat temu. Ogólnie mówiąc, badanie to pokazuje aktywność elektryczną komórek, czyli jak impuls elektryczny rozprzestrzenia się po sercu, powodując skurcz jego poszczególnych części.

Jeśli zleca je lekarz z naszej przychodni, to jest to badanie bezpłatne.

Bez skierowania 

 


Pomiar wykonują pielęgniarki w gabinecie zabiegowym.

Badanie to przeprowadza się po 15 min. odpoczynku i uspokojeniu się.

Przypominamy, że maksymalne prawidłowe ciśnienie tętnicze to 140 mmHg skurczowe oraz 90 mmHg rozkurczowe. Jeżeli pierwsze lub drugie wartości są wyższe w kilku kolejnych pomiarach, to zapraszamy państwa do swojego lekarza.

 


Badanie układu oddechowego, które pokazuje, czy w drogach oddechowych ( oskrzelach, oskrzelikach ) doszło do zwężenia. Takie zwężenie może być odwracalne w astmie lub nieodwracalne ( ewentualnie częściowo odwracalne ), np.w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Badanie polega na nabraniu "z całych sił powietrza" i nagłym wydmuchaniu go "do samego końca".

Spirometria jest bezpłatna, jeśli kieruje na nią lekarz z naszej przychodni lub można wykonać ją odpłatnie.

 


Zabieg ten polega na bezpośrednim wprowadzeniu leku do dróg oddechowych za pomocą rozdrobnionych kropel soli fizjologicznej ( najczęściej ).

Inhalacje stosuje się w stanach ostrych, np. zapalenie oskrzeli, skurcz oskrzeli, a leki które które podaje się w tej formie najczęściej służą do rozszerzenia dróg oddechowych, "rozrzedzenia" zalegającej wydzieliny lub maja działanie przeciwzapalne.

Inhalacje wykonuje się na zlecenie lekarza w gabinecie zabiegowym.

 


Testy alergiczne skórne (prick - test) polegają na wprowadzeniu alergenu pod naskórek i obserwowaniu reakcji, jaka powstanie w tym miejscu ( brak reakcji, zaczerwienienie, bąbel ). Testy są badaniem dodatkowym w rozpoznawaniu alergii, dlatego powinny być wykonywane wtedy, jeśli zaleci je państwa lekarz.

O tym czy jest alergia decydują objawy ( występują zawsze po danym alergenie, zmniejszają się po lekach przeciwalergicznych ), a nie same testy. Nawet jeśli testy są ujemne, może być alergia na dany alergen. Zawsze dodatkowo zakłada się tzw. próbę ujemną, czyli bez alergenu i próbę dodatnią (histaminę), która pokazuje, że skóra prawidłowo reaguje (czy nie działają leki przeciwalergiczne). Dlatego też przed testami min. 10 dni nie powinno podawać się leków przeciwalergicznych zawierających np. cyteryzynę, loratadynę, a także takich jak Diphergan, Clemastin, Ketotifen.

Część leków przeciwgrypowych dostępnych bez recepty zawiera leki przeciwhistaminowe, dlatego sprawdźmy czym się leczymy, jeśli w najbliższym czasie mamy w planie testy alergiczne.

Żeby wykonać testy, trzeba zapisać się w rejestracji na określony termin.

W Medycynie Rodzinnej wykonujemy testy na następujące alergeny :

 • pierze,
 • sierść kota,
 • sierść psa,
 • roztocza,
 • drzewa,
 • żyto,
 • trawy
 • chwasty
 • pleśnie
 • a także dodatkowo na świnkę morską, królika, chomika

 


Badanie krwi powinno być wykonane na czczo.

 


Mocz na posiew należy pobrać po dokładnym podmyciu się wodą z mydłem, z tzw. Środkowego strumienia, czyli najpierw należy oddać trochę moczu, a dopiero wtedy pobrać do sterylnego (jałowego) pojemnika, kupionego w aptece lub pobranego w rejestracji i zawieść w ciągu 2 godzin do badania.

 


Przygotowanie do badania:

 • w dniu poprzedzającym badanie, należy powstrzymać się od spożywania pokarmów słodkich, napojów słodzonych i gazowanych, a także surowych owoców, warzyw i innych pokarmów wzdymajacych,
 • co najmniej 8 godzin przed badaniem nie jeść - przyjść na czczo,
 • przez cały dzień wolno pić wodę i gorzka herbatę - godzinę przed badaniem wypić dwie szklanki przegotowanej wody i nie oddawać moczu
 • do badania należy mieć pęcherz wypełniony,
 • dzieci do lat 2 nie przygotowujemy - dziecko przed badaniem można napoić,
 • dzieci większe, podobnie jak doroœli wystarczy, jeœli wypijš jednš szklankę wody godzinę przed badaniem. Dodatkowo picie można zabrać ze sobą,
 • badanie narządów szyi, piersi i bioderek nie wymaga specjalnego przygotowania,
 • należy zabrać wyniki badań poprzednich.

 


Badanie USG stawów biodrowych powinno być wykonane u dziecka pod koniec pierwszego miesiąca życia. Wczesne wykrycie nieprawidłowego rozwoju stawu biodrowego zapobiega późniejszemu inwalidztwu i skraca ewentualny czas leczenia. W przypadku wątpliwości badanie powinno być powtórzone w 3 i 6-tym miesiącu życia. Badanie jest nieszkodliwe dla dziecka i może być wielokrotnie powtarzane.

 

  * badanie sponsorowane dla naszych pacjentów w Wejherowie ul. Sobieskiego 227 II piętro pok. nr 12